The Diamo Tracer is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.80 HP (7.2 kW and a top speed of 104.6 km/h (64,68 mph)
When out on the road, the tank size is a key feature. The Diamo Tracer comes with a 7.57 litres (1,99 gallons) fuel tank, offering excellent performance for your adventures.
Scheduled maintenance is crucial to maintain your Diamo Tracer in peak form. Essential service parts comprise brake pads. With regular servicing, your Tracer will sustain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Diamo Tracer Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 9.80 HP (7.2 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 104.6 km/h (64,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.57 litres (1,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 109.8 kg (240,79 pounds) |
| Length: | 1930 mm (75,62 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |