The Azel Sweet 50cc is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 48.02 ccm (2,92 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 3.50 HP (2.6 kW, 3.20 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is vital to keep your Azel Sweet 50cc running smoothly. Frequently replaced components include brake pads. With regular servicing, your Sweet 50cc can keep delivering great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Azel Sweet 50cc Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 17 and the Rear Tyre size is 2.75 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 48.02 ccm (2,92 cubic inches) |
| Power: | 3.50 HP (2.6 kW |
| Torque: | 3.20 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 96.0 kg (210,54 pounds) |
| Length: | 1982 mm (77,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |