The Ecosse The Heretic is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 1966.00 ccm (119,37 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 133.00 HP (97.1 kW, 185.77 Nm (18.9 kgf-m or 137.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a key feature. The Ecosse The Heretic is fitted with a fuel tank and uses a DOHC fuel injection system, providing efficient mileage during your journeys.
Scheduled maintenance is crucial to maintain your Ecosse The Heretic running smoothly. Common service items comprise oil filters. By using genuine parts, your The Heretic will continue to deliver excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Ecosse The Heretic Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/70 - ZR17 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1966.00 ccm (119,37 cubic inches) |
| Power: | 133.00 HP (97.1 kW |
| Torque: | 185.77 Nm (18.9 kgf-m or 137.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 205.0 kg (449,74 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. 6-piston radial calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |