The Keeway Speed 125 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 6.97 HP (5,07 kW)) @ 7500 RPM, 7.39 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 4750 RPM and a top speed of 86.0 km/h (53,13 mph)
When out on the road, the fuel capacity is a critical feature. The Keeway Speed 125 is fitted with a 5.20 litres (1,36 gallons) fuel tank, offering optimal fuel economy on the road.
Preventative care is key to keep your Keeway Speed 125 running smoothly. Popular maintenance parts involve drive chains. Through proper maintenance, your Speed 125 can keep delivering excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 6.97 HP (5,07 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 7.39 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 4750 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 86.0 km/h (53,13 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.20 litres (1,36 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | 1800 mm (70,55 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |