The Confederate Wraith B 120 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 1966.57 ccm (119,40 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 130.00 HP (94.9 kW, 169.50 Nm (17.3 kgf-m or 125.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an important factor. The Confederate Wraith B 120 comes with a fuel tank and is controlled by a DOHC fuel management system, delivering efficient range for your adventures.
Proper upkeep is important to maintain your Confederate Wraith B 120 in peak form. Frequently replaced components include air filters. With the right parts, your Wraith B 120 can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are searching for Confederate Wraith B 120 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - 17 and the Rear Tyre size is 280/55 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1966.57 ccm (119,40 cubic inches) |
| Power: | 130.00 HP (94.9 kW |
| Torque: | 169.50 Nm (17.3 kgf-m or 125.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 186.0 kg (407,95 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |