The Malaguti Madison 400 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 383.00 ccm (23,25 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 30.84 HP (22,39 kW)) @ 7000 RPM, 34.00 Nm (3,48 kgf-m or 24,97 ft.lbs) @ 5750 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an important consideration. The Malaguti Madison 400 comes with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel injection system, ensuring good efficiency on the road.
Regular maintenance is key to keep your Malaguti Madison 400 performing at its best. Frequently replaced components consist of air filters. With the right parts, your Madison 400 will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Malaguti Madison 400 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 13 and the Rear Tyre size is 140/60 - 13 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 383.00 ccm (23,25 cubic inches) |
| Power: | 30.84 HP (22,39 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 34.00 Nm (3,48 kgf-m or 24,97 ft.lbs) @ 5750 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 178.0 kg (390,44 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |