The Blata Elite 13 is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Liquid cooled 39.80 ccm (2,42 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.00 HP (5,77 kW)) @ 12700 RPM, 7.30 Nm (0,70 kgf-m or 5,37 ft.lbs) @ 12000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an important aspect. The Blata Elite 13 is equipped with a 1.00 litres (0,26 gallons) fuel tank, providing efficient fuel economy for your rides.
Preventative care is important for maintaining your Blata Elite 13 in top condition. Common service items comprise clutch plates. By using genuine parts, your Elite 13 can keep delivering reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Blata Elite 13 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 40/5 - 90 and the Rear Tyre size is 40/5 - 90 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 39.80 ccm (2,42 cubic inches) |
| Power: | 8.00 HP (5,77 kW)) @ 12700 RPM |
| Torque: | 7.30 Nm (0,70 kgf-m or 5,37 ft.lbs) @ 12000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 1.00 litres (0,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 24.3 kg (53,33 pounds) |
| Length: | 1100 mm (43,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |