The Triumph Daytona 675 SE is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 675.00 ccm (40,98 cubic inches) In-line three type of engine.
This engine has 125.00 HP (90,74 kW)) @ 12500 RPM, 72.00 Nm (7,26 kgf-m or 52,83 ft.lbs) @ 11750 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an important aspect. The Triumph Daytona 675 SE is fitted with a 17.41 litres (4,58 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel injection system, providing good fuel economy during your journeys.
Regular maintenance is necessary to keep your Triumph Daytona 675 SE running smoothly. Essential service parts include sprockets. Using quality components, your Daytona 675 SE will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Triumph Daytona 675 SE Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 675.00 ccm (40,98 cubic inches) |
| Power: | 125.00 HP (90,74 kW)) @ 12500 RPM |
| Torque: | 72.00 Nm (7,26 kgf-m or 52,83 ft.lbs) @ 11750 RPM |
| Compression: | 12.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.41 litres (4,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 164.7 kg (361,19 pounds) |
| Length: | 2010 mm (78,70 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |