The Honda VFR 400 NC24 is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 399.00 ccm (24,23 cubic inches) V4, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 59.00 HP (42,88 kW)) @ 12800 RPM, 39.00 Nm (3,98 kgf-m or 28,66 ft.lbs) @ 10000 RPM and a top speed of 210.0 km/h (129,85 mph)
For weekend adventures, the gas tank is an important factor. The Honda VFR 400 NC24 is fitted with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel control system, offering good efficiency on the road.
Routine service is vital to maintain your Honda VFR 400 NC24 running smoothly. Regular replacement items include brake pads. With regular servicing, your VFR 400 NC24 will sustain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Honda VFR 400 NC24 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - H16 and the Rear Tyre size is 130/70 - H18 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24,23 cubic inches) |
| Power: | 59.00 HP (42,88 kW)) @ 12800 RPM |
| Torque: | 39.00 Nm (3,98 kgf-m or 28,66 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 210.0 km/h (129,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 1987 |
| Weight: | 165.0 kg (361,98 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. Nissin 2 pot caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. Nissin 1 pot caliper |