The Kawasaki VN2000 Classic is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 2053.00 ccm (124,64 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For weekend adventures, the gas tank is a critical consideration. The Kawasaki VN2000 Classic comes with a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and is controlled by a OHV fuel injection system, delivering optimal range on the road.
Proper upkeep is key for ensuring your Kawasaki VN2000 Classic in top condition. Frequently replaced components consist of oil filters. Through proper maintenance, your VN2000 Classic will continue to deliver excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki VN2000 Classic Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 150/80 - 16 and the Rear Tyre size is 200/60 - 16 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 2053.00 ccm (124,64 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 166.00 Nm (16,82 kgf-m or 121,79 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 380.1 kg (833,71 pounds) |
| Length: | 2535 mm (99,30 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |