The Kawasaki Ninja ZX 14 Monster Energy is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1352.00 ccm (82,09 cubic inches) In-line four type of engine.
When riding, the fuel system is an essential consideration. The Kawasaki Ninja ZX 14 Monster Energy comes with a 21.95 litres (5,77 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel delivery system, ensuring optimal mileage for your rides.
Preventative care is important to maintain your Kawasaki Ninja ZX 14 Monster Energy in peak form. Frequently replaced components involve batteries. By using genuine parts, your Ninja ZX 14 Monster Energy will keep providing dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki Ninja ZX 14 Monster Energy Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1352.00 ccm (82,09 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 0154.00 Nm (15,62 kgf-m or 113,03 ft.lbs) @ 8700 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.95 litres (5,77 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 257.1 kg (563,87 pounds) |
| Length: | 2169 mm (84,97 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc |