The Jawa 640 Sport is a 2 stroke, Sport bike with a Air cooled 344.00 ccm (20,89 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 23.50 HP (17,11 kW)) @ 5250 RPM, 31.40 Nm (3,18 kgf-m or 23,18 ft.lbs) @ 4750 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is key to keep your Jawa 640 Sport operating reliably. Popular maintenance parts involve air filters. By using genuine parts, your 640 Sport will continue to deliver dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 344.00 ccm (20,89 cubic inches) |
| Power: | 23.50 HP (17,11 kW)) @ 5250 RPM |
| Torque: | 31.40 Nm (3,18 kgf-m or 23,18 ft.lbs) @ 4750 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 160.0 kg (350,94 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |