The Honda CX 500 Deluxe is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 496.00 ccm (30,12 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 50.00 HP (36,32 kW)) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an important factor. The Honda CX 500 Deluxe comes with a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank and utilizes a OHV fuel management system, offering excellent range on the road.
Routine service is necessary to maintain your Honda CX 500 Deluxe in peak form. Essential service parts involve drive chains. With the right parts, your CX 500 Deluxe can maintain strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Honda CX 500 Deluxe Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 130/90 - 16 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 496.00 ccm (30,12 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36,32 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 1979 |
| Weight: | 205.0 kg (449,74 pounds) |
| Length: | 2185 mm (85,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |