The Enfield 500 Bullet Army is a 4 stroke, Classic bike with a 499.00 ccm (30,30 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 22.00 HP (16.1 kW, 35.30 Nm (3.6 kgf-m or 26.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a key aspect. The Enfield 500 Bullet Army includes a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank, giving good efficiency on the road.
Routine service is crucial for maintaining your Enfield 500 Bullet Army running smoothly. Regular replacement items involve brake pads. Using quality components, your 500 Bullet Army will keep providing excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30,30 cubic inches) |
| Power: | 22.00 HP (16.1 kW |
| Torque: | 35.30 Nm (3.6 kgf-m or 26.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 168.0 kg (368,55 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |