The AJP Pr4 125 Supermotard is a 4 stroke, Super Motard bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine.
This engine has 12.73 HP (9,25 kW)) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is a key consideration. The AJP Pr4 125 Supermotard is equipped with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel injection system, ensuring good mileage for your rides.
Regular maintenance is essential for keeping your AJP Pr4 125 Supermotard operating reliably. Regular replacement items involve brake pads. Using quality components, your Pr4 125 Supermotard can maintain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for AJP Pr4 125 Supermotard Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - ,21 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 12.73 HP (9,25 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 101.0 kg (221,59 pounds) |
| Length: | 2135 mm (83,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |