The Veli VL110 11 is a 4 stroke, Allround bike with a 106.70 ccm (6,48 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 6.30 HP (4,58 kW)) @ 8000 RPM and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
Preventative care is essential to keep your Veli VL110 11 running smoothly. Popular maintenance parts comprise fuel filters. By using genuine parts, your VL110 11 will sustain excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 106.70 ccm (6,48 cubic inches) |
| Power: | 6.30 HP (4,58 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 90.0 kg (197,41 pounds) |
| Length: | 1880 mm (73,63 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |