The Peugeot Geopolis 125 Premium is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.80 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 15.00 HP (10.9 kW and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is a key consideration. The Peugeot Geopolis 125 Premium includes a 13.50 litres (3,55 gallons) fuel tank, delivering excellent range on the road.
Regular maintenance is vital to maintain your Peugeot Geopolis 125 Premium operating reliably. Regular replacement items include sprockets. By using genuine parts, your Geopolis 125 Premium will keep providing great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Peugeot Geopolis 125 Premium Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 16 and the Rear Tyre size is 140/70 - 16 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10.9 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.50 litres (3,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 159.0 kg (348,75 pounds) |
| Length: | 2170 mm (84,97 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |