The Tank Sports Vision 250 R1 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 233.00 ccm (14,15 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 16.60 HP (12.1 kW and an unconfirmed top speed.
Routine service is essential for ensuring your Tank Sports Vision 250 R1 performing at its best. Frequently replaced components include air filters. By using genuine parts, your Vision 250 R1 will sustain strong performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Tank Sports Vision 250 R1 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - in18 and the Rear Tyre size is 130/90 - in15 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 233.00 ccm (14,15 cubic inches) |
| Power: | 16.60 HP (12.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 169.6 kg (372,13 pounds) |
| Length: | 1905 mm (74,63 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |