The KTM 640 LC4 SMC Orange is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 625.00 ccm (37,95 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 53.64 HP (39,00 kW)) @ 6750 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 5750 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an essential aspect. The KTM 640 LC4 SMC Orange features a 11.20 litres (2,95 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel management system, providing efficient efficiency for your adventures.
Routine service is vital to keep your KTM 640 LC4 SMC Orange operating reliably. Popular maintenance parts comprise oil filters. By using genuine parts, your 640 LC4 SMC Orange will continue to deliver dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for KTM 640 LC4 SMC Orange Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 625.00 ccm (37,95 cubic inches) |
| Power: | 53.64 HP (39,00 kW)) @ 6750 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 5750 RPM |
| Compression: | 11.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.20 litres (2,95 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 149.0 kg (326,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |