The Blata Style 60 is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 39.90 ccm (2,42 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.35 HP (2,39 kW)) @ 8700 RPM, 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an essential aspect. The Blata Style 60 includes a 1.00 litres (0,26 gallons) fuel tank, offering consistent range during your journeys.
Regular maintenance is necessary for keeping your Blata Style 60 running smoothly. Essential service parts include brake pads. With regular servicing, your Style 60 will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 39.90 ccm (2,42 cubic inches) |
| Power: | 3.35 HP (2,39 kW)) @ 8700 RPM |
| Torque: | 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 1.00 litres (0,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 16.8 kg (36,82 pounds) |
| Length: | 940 mm (36,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |