The Yamaha XJ 750 Maxim X is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 749.00 ccm (45,47 cubic inches) Four cylinder boxer, 5 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 90.00 HP (65,37 kW)) @ 9000 RPM, 7.40 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 8000 RPM and a top speed of 186.9 km/h (115,52 mph)
When riding, the gas tank is a key aspect. The Yamaha XJ 750 Maxim X is fitted with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, giving optimal fuel economy for your adventures.
Scheduled maintenance is crucial for keeping your Yamaha XJ 750 Maxim X performing at its best. Popular maintenance parts consist of batteries. Using quality components, your XJ 750 Maxim X will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XJ 750 Maxim X Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 1/ - 19 - 57H and the Rear Tyre size is 1/ - 16 - 67H so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Four cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 749.00 ccm (45,47 cubic inches) |
| Power: | 90.00 HP (65,37 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 7.40 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 5 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 186.9 km/h (115,52 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 1986 |
| Weight: | 215.0 kg (471,63 pounds) |
| Length: | 2235 mm (87,56 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 4 piston caliper |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). Drum Brake |