The Harley Davidson Softail Heritage Springer is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 56.00 HP (40,70 kW)) @ 5000 RPM, 93.00 Nm (9,45 kgf-m or 68,26 ft.lbs) @ 2000 RPM and a top speed of 155.0 km/h (95,82 mph)
Preventative care is key for keeping your Harley Davidson Softail Heritage Springer performing at its best. Regular replacement items include clutch plates. With regular servicing, your Softail Heritage Springer will sustain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) |
| Power: | 56.00 HP (40,70 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 93.00 Nm (9,45 kgf-m or 68,26 ft.lbs) @ 2000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 155.0 km/h (95,82 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 313.0 kg (686,55 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |