The Kawasaki Esterella RS is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 17.00 HP (12,34 kW)) @ 7500 RPM, 18.00 Nm (1,79 kgf-m or 13,23 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is important for maintaining your Kawasaki Esterella RS operating reliably. Common service items involve oil filters. Using quality components, your Esterella RS will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 17.00 HP (12,34 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 18.00 Nm (1,79 kgf-m or 13,23 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 142.0 kg (311,53 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |