The Big Bear Choppers Sled 100 EFI Evolution is a 4 stroke, Custom bike with a 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 95.00 HP (69.3 kW, 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an important consideration. The Big Bear Choppers Sled 100 EFI Evolution is equipped with a 12.30 litres (3,23 gallons) fuel tank, delivering reliable fuel economy for your rides.
Routine service is essential for keeping your Big Bear Choppers Sled 100 EFI Evolution operating reliably. Common service items include air filters. Using quality components, your Sled 100 EFI Evolution can keep delivering great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Big Bear Choppers Sled 100 EFI Evolution Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/80 - 21 and the Rear Tyre size is 300/80 - 18 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (69.3 kW |
| Torque: | 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.30 litres (3,23 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 317.5 kg (696,50 pounds) |
| Length: | 2921 mm (114,43 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. P.M. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. BBC P.M. 4-piston calipers |