The Polini Scooterino SP AIR is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 39.69 ccm (2,41 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 6.20 HP (4.5 kW and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a key consideration. The Polini Scooterino SP AIR features a 2.60 litres (0,69 gallons) fuel tank, delivering efficient performance for your adventures.
Proper upkeep is essential to keep your Polini Scooterino SP AIR operating reliably. Frequently replaced components include air filters. With the right parts, your Scooterino SP AIR will keep providing great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 39.69 ccm (2,41 cubic inches) |
| Power: | 6.20 HP (4.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 2.60 litres (0,69 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 20.0 kg (43,88 pounds) |
| Length: | 960 mm (37,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |