The Harley Davidson VRSCDX Night Rod Special is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1250.41 ccm (75,92 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For longer journeys, the fuel system is an important aspect. The Harley Davidson VRSCDX Night Rod Special is fitted with a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank, delivering efficient fuel economy on the road.
Regular maintenance is necessary for keeping your Harley Davidson VRSCDX Night Rod Special performing at its best. Frequently replaced components involve air filters. Through proper maintenance, your VRSCDX Night Rod Special will sustain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson VRSCDX Night Rod Special Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR19 and the Rear Tyre size is 240/40 - R18 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1250.41 ccm (75,92 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 115.26 Nm (11,74 kgf-m or 84,58 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 291.7 kg (639,79 pounds) |
| Length: | 2398 mm (93,93 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |