The Honda ST70C is a 4 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 72.00 ccm (4,37 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 5.36 HP (3.9 kW and a top speed of 65.0 km/h (40,20 mph)
For weekend adventures, the tank size is a key aspect. The Honda ST70C is fitted with a 2.50 litres (0,66 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel control system, ensuring consistent efficiency during your journeys.
Proper upkeep is crucial for ensuring your Honda ST70C in top condition. Regular replacement items include clutch plates. By using genuine parts, your ST70C will sustain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Honda ST70C Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.50 - 10? and the Rear Tyre size is 3.50 - 10? so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 72.00 ccm (4,37 cubic inches) |
| Power: | 5.36 HP (3.9 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 3 - speed |
| Top Speed: | 65.0 km/h (40,20 mph) |
| Fuel Capacity: | 2.50 litres (0,66 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 1982 |
| Weight: | 69.0 kg (151,34 pounds) |
| Length: | 1510 mm (59,10 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |