The Ducati 748 S is a 4 stroke, Sport bike with a 748.00 ccm (45,41 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 97.00 HP (70,45 kW)) @ 11000 RPM, 74.00 Nm (7,46 kgf-m or 54,33 ft.lbs) @ 9000 RPM and a top speed of 240.0 km/h (148,35 mph)
When out on the road, the fuel system is an important aspect. The Ducati 748 S includes a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, offering reliable fuel economy during your journeys.
Regular maintenance is important to keep your Ducati 748 S operating reliably. Popular maintenance parts comprise brake pads. By using genuine parts, your 748 S can maintain strong performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Ducati 748 S Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - >R17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 97.00 HP (70,45 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 74.00 Nm (7,46 kgf-m or 54,33 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 240.0 km/h (148,35 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 196.0 kg (429,94 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |