The Yamaha XVS950A Midnight Star is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 942.00 ccm (57,19 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 52.83 HP (38,41 kW)) @ 6000 RPM, 76.80 Nm (7,76 kgf-m or 56,32 ft.lbs) @ 3000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is a critical consideration. The Yamaha XVS950A Midnight Star is fitted with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel management system, ensuring reliable efficiency during your journeys.
Regular maintenance is vital for ensuring your Yamaha XVS950A Midnight Star in top condition. Essential service parts include air filters. With the right parts, your XVS950A Midnight Star will sustain strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XVS950A Midnight Star Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/70 - M18 and the Rear Tyre size is 170/70 - B16 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 942.00 ccm (57,19 cubic inches) |
| Power: | 52.83 HP (38,41 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 76.80 Nm (7,76 kgf-m or 56,32 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2435 mm (95,42 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |