The Qlink Star 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.26 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.70 HP (2.7 kW, 6.44 Nm (0,70 kgf-m or 4,78 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a critical consideration. The Qlink Star 50 is equipped with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, offering excellent mileage on the road.
Routine service is key to keep your Qlink Star 50 in peak form. Common service items consist of air filters. With regular servicing, your Star 50 can keep delivering reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Qlink Star 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.26 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 3.70 HP (2.7 kW |
| Torque: | 6.44 Nm (0,70 kgf-m or 4,78 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 7.2:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 77.0 kg (168,95 pounds) |
| Length: | 1780 mm (69,75 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |