The Peugeot Ludix One is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 50.00 ccm (3,03 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the tank size is a critical feature. The Peugeot Ludix One is equipped with a 5.50 litres (1,44 gallons) fuel tank, delivering efficient performance for your rides.
Preventative care is vital for ensuring your Peugeot Ludix One running smoothly. Frequently replaced components consist of brake pads. Using quality components, your Ludix One will continue to deliver great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Peugeot Ludix One Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 10 and the Rear Tyre size is 90/90 - 10 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3,03 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.50 litres (1,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 66.0 kg (144,77 pounds) |
| Length: | 1645 mm (64,48 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake). 110mm dia |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). 110mm dia |