The Kawasaki ZZR1400 ABS is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 1352.00 ccm (82,09 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 187.74 HP (136,32 kW)) @ 9500 RPM, 147.10 Nm (14,93 kgf-m or 107,96 ft.lbs) @ 9500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a key aspect. The Kawasaki ZZR1400 ABS comes with a 22.00 litres (5,78 gallons) fuel tank, providing good efficiency for your rides.
Proper upkeep is crucial to keep your Kawasaki ZZR1400 ABS in top condition. Frequently replaced components consist of oil filters. By using genuine parts, your ZZR1400 ABS will keep providing strong performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki ZZR1400 ABS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 190/50 - 17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1352.00 ccm (82,09 cubic inches) |
| Power: | 187.74 HP (136,32 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 147.10 Nm (14,93 kgf-m or 107,96 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.00 litres (5,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 218.0 kg (478,20 pounds) |
| Length: | 2170 mm (84,97 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Dual semi-floating 310 mm petal discs, dual semi-floating 310 mm petal discs |
| Rear Brakes: | N/A |