The Azel DS 100 is a 2 stroke, ATV bike with a Air cooled 95.60 ccm (5,80 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 7.00 HP (5,07 kW)) @ 6500 RPM, 8.50 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is vital for maintaining your Azel DS 100 operating reliably. Essential service parts include sprockets. Through proper maintenance, your DS 100 will sustain excellent performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 95.60 ccm (5,80 cubic inches) |
| Power: | 7.00 HP (5,07 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 8.50 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1485 mm (58,21 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |