The Jianshe Knight JS125 4X F2 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 123.00 ccm (7,47 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.18 HP (6.0 kW, 8.00 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an essential feature. The Jianshe Knight JS125 4X F2 comes with a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank, providing reliable fuel economy during your journeys.
Scheduled maintenance is crucial for keeping your Jianshe Knight JS125 4X F2 performing at its best. Frequently replaced components consist of brake pads. Through proper maintenance, your Knight JS125 4X F2 will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Jianshe Knight JS125 4X F2 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 3.00 - 18 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 123.00 ccm (7,47 cubic inches) |
| Power: | 8.18 HP (6.0 kW |
| Torque: | 8.00 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 115.0 kg (252,23 pounds) |
| Length: | 2060 mm (80,69 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |