The Harley Davidson FXCW Softail Rocker is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When out on the road, the tank size is a key feature. The Harley Davidson FXCW Softail Rocker is fitted with a 18.90 litres (4,97 gallons) fuel tank, providing efficient mileage on the road.
Preventative care is crucial for ensuring your Harley Davidson FXCW Softail Rocker operating reliably. Common service items comprise brake pads. Through proper maintenance, your FXCW Softail Rocker will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson FXCW Softail Rocker Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - R19 and the Rear Tyre size is 240/40 - R18 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 3200 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.90 litres (4,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 307.0 kg (673,42 pounds) |
| Length: | 2415 mm (94,62 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston |