The Diamo Classic 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 50.00 ccm (3,03 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.90 HP (3.6 kW and a top speed of 48.3 km/h (29,85 mph)
For weekend adventures, the gas tank is an essential feature. The Diamo Classic 50 includes a 5.48 litres (1,44 gallons) fuel tank, delivering excellent efficiency on the road.
Regular maintenance is crucial for maintaining your Diamo Classic 50 in top condition. Frequently replaced components include clutch plates. By using genuine parts, your Classic 50 will continue to deliver reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Diamo Classic 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3,03 cubic inches) |
| Power: | 4.90 HP (3.6 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 48.3 km/h (29,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.48 litres (1,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 84.8 kg (186,07 pounds) |
| Length: | 1798 mm (70,45 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |