The MV Agusta Brutale 910 Wally is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 909.00 ccm (55,19 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 139.00 HP (100,99 kW)) @ 10900 RPM, 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 8100 RPM and a top speed of 262.0 km/h (161,99 mph)
For daily commuting, the fuel system is an essential consideration. The MV Agusta Brutale 910 Wally is fitted with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel delivery system, giving excellent range for your adventures.
Regular maintenance is crucial to maintain your MV Agusta Brutale 910 Wally operating reliably. Common service items involve drive chains. By using genuine parts, your Brutale 910 Wally will sustain excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for MV Agusta Brutale 910 Wally Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 909.00 ccm (55,19 cubic inches) |
| Power: | 139.00 HP (100,99 kW)) @ 10900 RPM |
| Torque: | 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 8100 RPM |
| Compression: | 13.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 262.0 km/h (161,99 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | 2020 mm (79,10 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |