The KTM GS 620 Duke is a 4 stroke, Enduro bike with a 609.00 ccm (36,97 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 50.70 HP (36,82 kW)) @ 7250 RPM, 50.00 Nm (5,07 kgf-m or 36,72 ft.lbs) @ 5900 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is vital for keeping your KTM GS 620 Duke operating reliably. Frequently replaced components include fuel filters. Using quality components, your GS 620 Duke can keep delivering excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 609.00 ccm (36,97 cubic inches) |
| Power: | 50.70 HP (36,82 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 50.00 Nm (5,07 kgf-m or 36,72 ft.lbs) @ 5900 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 143.0 kg (313,72 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |