The MV Agusta Brutale 910 R is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 907.90 ccm (55,12 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 134.10 HP (97,41 kW)) @ 10000 RPM, 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 7900 RPM and a top speed of 256.9 km/h (158,80 mph)
For daily commuting, the fuel system is a key factor. The MV Agusta Brutale 910 R includes a 15.14 litres (3,98 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, offering consistent fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is key for keeping your MV Agusta Brutale 910 R in peak form. Essential service parts comprise fuel filters. With regular servicing, your Brutale 910 R will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for MV Agusta Brutale 910 R Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 907.90 ccm (55,12 cubic inches) |
| Power: | 134.10 HP (97,41 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 7900 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 256.9 km/h (158,80 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.14 litres (3,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | 2007 mm (78,61 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |