The PGO Evo G Max 150 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 150.10 ccm (9,11 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 15.55 HP (11,34 kW)) @ 7750 RPM, 1.20 Nm (0,10 kgf-m or 0,90 ft.lbs) @ 6250 RPM and a top speed of 103.0 km/h (63,68 mph)
For daily commuting, the gas tank is a critical consideration. The PGO Evo G Max 150 features a 7.50 litres (1,97 gallons) fuel tank, ensuring optimal range on the road.
Scheduled maintenance is key to keep your PGO Evo G Max 150 in top condition. Common service items involve brake pads. With the right parts, your Evo G Max 150 will sustain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are searching for PGO Evo G Max 150 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.10 ccm (9,11 cubic inches) |
| Power: | 15.55 HP (11,34 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 1.20 Nm (0,10 kgf-m or 0,90 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 103.0 km/h (63,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.50 litres (1,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 129.0 kg (282,98 pounds) |
| Length: | 1855 mm (72,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |