The Voxan V1000 Street Scrambler is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 100.00 HP (72,64 kW)) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a key factor. The Voxan V1000 Street Scrambler is equipped with a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank, offering efficient efficiency for your adventures.
Regular maintenance is important for keeping your Voxan V1000 Street Scrambler performing at its best. Essential service parts consist of brake pads. Through proper maintenance, your V1000 Street Scrambler can keep delivering excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Voxan V1000 Street Scrambler Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 150/70 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (72,64 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | 2200 mm (86,17 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo, 4-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo, 2-piston |