The Aprilia Atlantic 250 ie is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 21.00 HP (15.3 kW and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an important consideration. The Aprilia Atlantic 250 ie is equipped with a fuel tank and features a OHC fuel delivery system, offering optimal performance for your rides.
Routine service is vital for keeping your Aprilia Atlantic 250 ie running smoothly. Frequently replaced components comprise fuel filters. With regular servicing, your Atlantic 250 ie can keep delivering reliable service over the long term.
Loading products...
If you are searching for Aprilia Atlantic 250 ie Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 13 and the Rear Tyre size is 130/70 - 13 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 21.00 HP (15.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 199.0 kg (436,51 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |