The Kymco Zing 150 is a 4 stroke, Custom bike with a Oil and air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
For longer journeys, the fuel system is a critical consideration. The Kymco Zing 150 is fitted with a fuel tank and features a OHV fuel injection system, offering good efficiency during your journeys.
Scheduled maintenance is essential for ensuring your Kymco Zing 150 operating reliably. Regular replacement items involve fuel filters. With the right parts, your Zing 150 will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Kymco Zing 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 18 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 152.0 kg (333,42 pounds) |
| Length: | 2183 mm (85,47 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |