The PGO Roadshow 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 6.74 HP (4,88 kW)) @ 7000 RPM, 0.50 Nm (0,10 kgf-m or 0,40 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is a critical feature. The PGO Roadshow 50 is fitted with a 5.10 litres (1,34 gallons) fuel tank, offering consistent performance for your adventures.
Proper upkeep is vital for ensuring your PGO Roadshow 50 in peak form. Frequently replaced components involve batteries. By using genuine parts, your Roadshow 50 will keep providing great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for PGO Roadshow 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 10 and the Rear Tyre size is 90/90 - 10 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 6.74 HP (4,88 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 0.50 Nm (0,10 kgf-m or 0,40 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 6.8:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.10 litres (1,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1650 mm (64,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |