The Hyosung Aquila GV 250 EFI is a 4 stroke, Custom bike with a Oil and air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 28.50 HP (20,70 kW)) @ 10000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a critical consideration. The Hyosung Aquila GV 250 EFI is equipped with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, delivering excellent efficiency during your journeys.
Proper upkeep is important to keep your Hyosung Aquila GV 250 EFI running smoothly. Popular maintenance parts consist of batteries. With regular servicing, your Aquila GV 250 EFI can keep delivering great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Hyosung Aquila GV 250 EFI Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 16 and the Rear Tyre size is 150/80 - M15 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 28.50 HP (20,70 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 167.0 kg (366,36 pounds) |
| Length: | 2270 mm (88,95 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |