The Generic SOHO 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a 149.60 ccm (9,08 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.80 HP (7,16 kW)) @ 9000 RPM, 11.40 Nm (1,19 kgf-m or 8,36 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an important consideration. The Generic SOHO 150 includes a 15.89 litres (4,18 gallons) fuel tank, offering reliable fuel economy on the road.
Regular maintenance is important for ensuring your Generic SOHO 150 in peak form. Frequently replaced components involve spark plugs. With regular servicing, your SOHO 150 will sustain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Generic SOHO 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 and the Rear Tyre size is 120/80 - 16 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.60 ccm (9,08 cubic inches) |
| Power: | 9.80 HP (7,16 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.40 Nm (1,19 kgf-m or 8,36 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.89 litres (4,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 130.0 kg (285,17 pounds) |
| Length: | 1985 mm (77,71 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |