The Suzuki RF 125 is a 2 stroke, Motocross bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 35.00 HP (25,37 kW)) @ 12000 RPM, 30.00 Nm (3,08 kgf-m or 21,99 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is an essential feature. The Suzuki RF 125 includes a fuel tank and utilizes a Membrane and power valve fuel control system, delivering reliable fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is vital for ensuring your Suzuki RF 125 operating reliably. Regular replacement items include air filters. Through proper maintenance, your RF 125 can keep delivering great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 35.00 HP (25,37 kW)) @ 12000 RPM |
| Torque: | 30.00 Nm (3,08 kgf-m or 21,99 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | Membrane and power valve |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 1988 |
| Weight: | 90.0 kg (197,41 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |