The Honda Shadow 125 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 11000 RPM, 10.50 Nm (1,09 kgf-m or 7,66 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical aspect. The Honda Shadow 125 is equipped with a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel delivery system, delivering consistent range during your journeys.
Scheduled maintenance is important to maintain your Honda Shadow 125 running smoothly. Frequently replaced components involve air filters. By using genuine parts, your Shadow 125 can keep delivering excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 10.50 Nm (1,09 kgf-m or 7,66 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | 11.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 146.0 kg (320,29 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |