The IZH Jupiter 5 020 03 is a 2 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 346.60 ccm (21,04 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 32.85 HP (24.0 kW, 28.40 Nm (2.9 kgf-m or 20.9 ft.lbs and a top speed of 120.0 km/h (74,23 mph)
When riding, the fuel capacity is a critical aspect. The IZH Jupiter 5 020 03 features a 68.13 litres (17,91 gallons) fuel tank, delivering consistent fuel economy for your rides.
Routine service is essential for keeping your IZH Jupiter 5 020 03 in peak form. Popular maintenance parts involve oil filters. Through proper maintenance, your Jupiter 5 020 03 will continue to deliver great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 346.60 ccm (21,04 cubic inches) |
| Power: | 32.85 HP (24.0 kW |
| Torque: | 28.40 Nm (2.9 kgf-m or 20.9 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 120.0 km/h (74,23 mph) |
| Fuel Capacity: | 68.13 litres (17,91 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2200 mm (86,17 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |