The Suzuki ST 250 Etype is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 18.77 HP (13,63 kW)) @ 7500 RPM, 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a critical feature. The Suzuki ST 250 Etype is fitted with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel control system, ensuring optimal efficiency during your journeys.
Scheduled maintenance is vital for maintaining your Suzuki ST 250 Etype running smoothly. Popular maintenance parts involve spark plugs. By using genuine parts, your ST 250 Etype will continue to deliver great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Suzuki ST 250 Etype Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 and the Rear Tyre size is 110/900 - 18 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 18.77 HP (13,63 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 132.0 kg (289,55 pounds) |
| Length: | 2070 mm (81,09 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |